Valencia je ideálnym miestom pre dovolenku počas celého roka, pretože tu panuje typické stredomorské počasie s teplými zimami a ešte teplejšími letami. My sme si na návštevu 3. najväčšieho mesta v Španielsku práve z tohto dôvodu vybrali koniec januára. Unikli sme tak pred pochmúrnym studeným počasím do slnkom zaliatej krajiny. Teplota vzduchu počas tých piatich dní, ktoré sme tu strávili, pravidelne dosahovala 20 a viac stupňov. V kombinácii s očarujúcou architektúrou, skvelou atmosférou a výborným jedlom urobilo z tejto dovolenky krásny zážitok, ktorý stál za to. Konkrétne stál menej, ako vás vyjde dovolenka napríklad v Tatrách…  

Valencia je mesto ako stvorené pre (nie len) romantický výlet

Kde, ako a za koľko 

Letenky sme kupovali cez Wizzair za prívetívú cenu. Konkrétne nás dve spiatočné letenky z Viedne do Valencie aj s priority vyšli menej ako 200 eur. Ubytovanie sme riešili cez booking. Voľba padla na Cosy Rooms Embajador, ktorý spĺňal naše 3 požiadavky – vlastná kúpeľňa, možnosť raňajok a poloha v centre mesta.

Pohľad na nočné mesto z terasy nášho hotela v centre mesta

Izby boli pekné, len v kúpeľni boli nejaké rozbité kachličky. Za cenu 314 eur za 4 noci s umiestnením v centre mesta je to ale asi niečo, s čím treba rátať. Ďalším mínusom je, že po kľúče sme si museli ísť na úplne iné miesto, recepcia sa nachádzala asi 10 minút od nášho ubytovania. Ak by ste sa rozhodli pre toto ubytovanie, raňajky kupovať neodporúčam, pretože nás prekvapil veľmi slabý výber, ak sme chceli napríklad vajíčka, doplácali sa extra peniaze.  Neďaleko bolo hneď niekoľko úžasných pekární, kde sme sa zastavili a výborne najedli ešte po ceste z letiska. Tá prebehla hladko, keďže vo Valencii je metro, vďaka ktorému sa bez problémov dostanete z bodu A do bodu B. 

Výhľad na mesto z Katedrály

Čo sa oplatí vidieť 

Hneď po príchode sme sa vybrali na potulky mestom. Kroky nás zaviedli ku Katedrále. Využili sme možnosť „vyšlapať si“ až hore, kde nás za odmenu čakal výhľad na Valenciu ako na dlani. Po Katedrále sme išli nabrať energiu do jednej z kaviarní na námestí v štvrti Le Seu, ktoré je súčasťou starého mesta. Námestie Plaza de la Virgen s dominantnou fontánou Turia je lemované množstvom terás, stačí si vybrať. V tejto štvrti sa tiež nachádza množstvo reštaurácií napríklad s tapas, paellou alebo churros, čo sú typické španielske jedlá. 

Námestie Plaza de la Virgen s dominantnou fontánou Turia
Santa Catalina je jednou z najznámejších cukrární, kde kúpite tradičnú španielsku pochúťku churros

My sme sa rozhodli niečo si uloviť v Hlavnej tržnici Mercado central. Tu na naše zmysli zaútočili najrôznejšie vône, farby, chute a v neposlednom rade aj očarujúca architektúra. Pokračovali sme na s vlakovú stanicu Estació del Nord. Budova je jedným z hlavných diel valencijskej secesie a stojí za zastavenie.  

Hlavná tržnica je rajom pre čuch, chuť aj zrak

Počas druhého dňa bol cieľ jasný – dominanta Valencie Ciudad de las Artes y las Ciencias. Ide o reprezentatívne národné múzeum, ktoré vzniklo v rokoch 1991 – 2005. Autorom pozoruhodnej stavby je architekt Santiaga Calatravy a nám toto dielo zobralo dych. V tejto modernej štvrti vzniklo na mieste bývalého koryta rieky Turia jedno z najväščích morských akvárií na svete L’Oceanogràfico.

So vstupenkou sme získali možnosť pozrieť si aj delfíniu show, ktoré bolo naozaj rozkošné. Štvrť Ciudad de las Artes y las Ciencias tvoria napríklad aj múzá L’Hemisfèric, L’Umbracle či El Museu de les Ciències Príncipe Felipe, ktoré môžete navštíviť v ripade, že viac ako k podmorskému svetu inklinujete napríklad k vede.  

Pozoruhodná architektúra, akú neuvidíte hocikde

Tretí deň sme sa rozhodli stráviť na pláži. Na pláž sme sa z centra dostali autobusom. Keďže bolo teplo, u jedného z predajcov sme zjednali dobrú cenu za deku, aby sme mohli na piesočnatej pláži pobudnúť. Dokonca, napriek tomu, že bol január, sme osviežili v mori aspoň nohy. Celý čas sme pritom mali výhľad na prístav vo Valencii, ktorý je najväčší na Stredozemnom mori a piaty najväčší v Európe. 

Mestská pláž

Po pol dni strávenom na pláži sme sa ešte vrátili na potulky do centra mesta. Nechali sme sa vtiahnuť do bezstarostnej atmosféry mesta a očariť sa každou ďalšou typicky úzkou a farebnou uličkou, ktorá pôsobila ako vystrihnutá z nejakého romantického filmu. Ani sme nevedeli ako a ocitli sme sa v staromestskej štvrti El Carme, kde sa nachádza ďalšia dominanta mesta, stredoveké brány Torres de Serranos a Torres de Quart, ktoré boli kedysi súčasťou pôvodných mestských hradieb. 

Stredoveké brány Torres de Serranos a Torres de Quart

Celé mesto za 3 dni? Nie je problém!

Valencia síce ponúka množstvo miest, ktoré stojí za to navštíviť, väčšina sa ale nachádza v centre mesta a preto nie je problém všetko stihnúť v priebehu troch dní. Štvrtý deň sme sa preto rozhodli vybrať na náhodné potulky mestom. Išli sme za nosom, ktorý nás zaviedol k ďalšiemu architektonickému skvostu. Gulliverov park je súčasťou jednej z najdhších záhrad v Európe. Vedie od Oceanografic popri centre mesta, až po zoo – teda na druhý koniec Valencie. Samotný Gulliver je spleným snom každého dieťaťa. Jeho obrovské telo sa totiž skladá z obrovského množstva preliezok a šmyklaviek.

Gulliverov prak je splneným snom všetkých detí

Krajšie zakončenie našej dovolenky vo Valencii sme si ani nemohli vybrať. Večer sme ešte išli poslednýkrát nasať kúzelnú a bezstarostnú atmosféru mesta na námestie Plaza de la Virgen, kde sme si dopriali typický španielsky nápoj sangríu a tapas a tak sme sa dôstojne rozlúčili s mestom, do ktorého sa raz určite plánujeme vrátiť.  

Dominanta mesta – Katedrála

Foto: Martin Slovík, IG: instagram.com/mrtn.grphc

ulinapa

Vitajte na mojom blogu! Moje meno je Paulína a tento blog som sa rozhodla zrealizovať pre moju lásku k všetkému peknému, estetckému a inšpiratívnemu. Prevažne tu nájdete rôzne beauty looky, kozmetické rady, ale podelím sa s Vami aj o moje cestovateľské zážitky a tipy, sem-tam aj s inými príspevkami, tykajúcimi sa napríklad home decor atď. Budem rada, ak mi v prípade, že sa Vám niečo páči, alebo Vás niečo zaujme, dáte spätnú väzbu 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.